Jeżeli pojawiają się jakieś atrakcje w regionie i mamy czas, aby w nich uczestniczyć, to chętnie to robimy. Tym razem Elektrownia w Rybniku jak co roku zorganizowała dzień otwarty dla wszystkich. Można było zobaczyć technologię wytwarzania energii z bliska. Wstaliśmy wcześnie rano w sobotę i pojechaliśmy na godzinę 9.00, aby być tam jednymi z pierwszych.

Na miejscu kiedy dojechaliśmy już czekała grupa chętnych. Weszliśmy z numerkami 040 do 043. Otrzymaliśmy środki ochrony osobistej: kaski, okulary i zatyczki do uszu. Na początku naszej wycieczki zaprowadzono nas do sali, w której wyświetlono nam około siedmiominutowy film. Film opowiadał o procesie wytwarzania energii elektrycznej właśnie w Elektrowni Rybnik. Następnie podzielono nas na 15-osobowe grupy i wraz z pracownikiem elektrowni jako przewodnikiem, zwiedzaliśmy zakład. Widzieliśmy „Nastawnie” – miejsce, w którym kilka osób non-stop czuwa nad prawidłowym działaniem urządzeń i steruje wszystkimi procesami. Kolejne miejsce, to Maszynownia. Te miejsce szczególnie robi wrażenie, gdyż jest to bardzo duża hala (ok. 400m długości), w której możemy zobaczyć mnóstwo urządzeń typowo przemysłowych. Dużo stali na około, rury, zegary, jakieś urządzenia powodują bardzo industrialne odczucia jakich na co dzień się nie doświadcza. Wycieczka po zakładzie zakończyła się na dolnym poziomie, gdzie mogliśmy zobaczyć młyny do węgla oraz urządzenia do spalania pyłu węglowego.

Na zewnątrz czekały dalsze atrakcje dla zwiedzających. Były stanowiska badawcze, które pokazywały różne zagadnienia fizyczne i chemiczne. Były oczywiście także miejsca gdzie można coś zjeść lecz jak to bywa niestety dla wegetarian nic nie było. Dzieciaki miały możliwość przejechać się bolidem zbudowanym przez studentów Politechniki Śląskiej. Bolid brał udział w mistrzostwach świata na torze Silverstone w Anglii, na którym pobił rekord przejechanych okrążeń na napędzie bateryjnym. Specjalny aerodynamiczny kształt oraz materiały (kompozyty) użyte do budowy tego bolidu powodują, że jest w stanie wygrywać z innymi tego typu konstrukcjami. Cały projekt wykonywana jest przez grupę studentów.  W rozmowie z nimi można było zobaczyć jak bardzo są zaangażowani w swoją pracę i jak wielką satysfakcję i radość im sprawia.

Bardzo miło spędzony czas. tym bardziej, że pogoda tego dnia nam dopisała.

Poniżej galeria zdjęć z tego dnia.